Skip to content ↓

Local Governing Body

  

Details of the Silverdale School Local Governing Body can be found below. Details of people who have served in the previous academic year are detailed in the annual accounts of Chorus Education Trust which can be found here.

If you would like to contact the Chair of Governors please email: chairofgovernors@silverdale.sheffield.sch.uk

Jon Mordecai (Chair) 

Jon is the Chair of the Silverdale School Local Governing Body. He is a National Leader of Governance and has significant experience on both secondary and primary school governing bodies. He has worked as a local government officer for 42 years, and more recently is on secondment as lay convenor for UNISON Sheffield Metropolitan Branch. He has worked as a local government Principal Officer for 30 years managing significant budgets and large teams of staff. He served as a councillor in the London Borough of Brent from 1978 to 1986, was a Member of the National Mobility Scheme from 1982 to 1986 including being its chair in 1985. He has extensive experience of dealing with government departments and Ministers at national level. He is also a Trustee of Chorus Education Trust.

Type of governor: Co-opted
Date of appointment: 1 January 2013
Term of office: Until 2 April 2020
Appointed by: The Governing Body

Business or pecuniary interests

Name of business: Sheffield City Council UNISON (Sheffield Met Branch)
Nature of business: Local authority trade union
Nature of interest: Employee lay branch officer and convenor
Date returned: 11 October 2016

Attendance at Local Governing Body meetings

Full governing body: attended 3 of 3 meetings in 2017-18
Strategic improvement committee: attended 3 out of 4 meetings in 2017-18
Resources committee: attended 4 out of 4 meetings in 2017-18
Safeguarding & inclusion committee: attended 0 out of 3 meetings in 2017-18

Tracey Brown 

Type of governor: Staff
Date of appointment: 1 January 2013
Date of reappointment: tbc
Term of office: 4 years
Appointed by: Election of staff

Business or pecuniary interests

None  
Date returned: 13 September 2016

Attendance at Local Governing Body meetings

Full governing body: attended 2 of 3 meetings in 2017-18
Strategic improvement committee: attended 0 out of 4 meetings in 2017-18
Resources committee: attended 4 out of 4 meetings in 2017-18
Safeguarding & inclusion committee: attended 1 out of 3 meetings in 2017-18

Thomas Endacott 

Type of governor: Parent
Date of appointment: 21 October 2015
Term of office: Until 20 October 2019
Appointed by: Election of parents

Business or pecuniary interests

Name of business: Porterbrook Medical Centre
Nature of business: NHS General Practice
Nature of interest: Spouse is a partner
Date returned: 12 September 2016

Attendance at Local Governing Body meetings

Full governing body: attended 2 of 3 meetings in 2017-18
Strategic improvement committee: attended 2 out of 4 meetings in 2017-18
Resources committee: attended 3 out of 4 meetings in 2017-18
Safeguarding & inclusion committee: attended 2 out of 3 meetings in 2017-18

Alexandra Migali (Vice Chair) 

Alex is the Vice-Chair of Silverdale School Local Governing Body.

Type of governor: Co-opted
Date of appointment: 1 January 2013
Term of office: Until 6 April 2021
Appointed by: The Governing Body

Business or pecuniary interests

Name of business: Sheffield City Council
Nature of business: Local authority
Nature of interest: Employee
Date returned: 18 October 2016

Attendance at Local Governing Body meetings

Full governing body: attended 2 of 3 meetings in 2017-18
Strategic improvement committee: attended 3 out of 4 meetings in 2017-18
Resources committee: attended 0 out of 4 meetings in 2017-18
Safeguarding & inclusion committee: attended 0 out of 3 meetings in 2017-18

Jennifer Smallwood 

Type of governor: Parent
Date of appointment: 21 October 2015
Term of office: Until 20 October 2019
Appointed by: Election of parents

Business or pecuniary interests

None  
Date returned: 15 September 2016

Attendance at Local Governing Body meetings

Full governing body: attended 2 of 3 meetings in 2017-18
Strategic improvement committee: attended 4 out of 4 meetings in 2017-18
Resources committee: attended 3 out of 4 meetings in 2017-18
Safeguarding & inclusion committee: attended 3 out of 3 meetings in 2017-18

Abdi-Aziz Suleiman 

Type of governor: Co-opted
Date of appointment: 16 February 2016
Term of office: Until 15 February 2020
Appointed by: The Governing Body

Business or pecuniary interests

No form received  

Attendance at Local Governing Body meetings

Full governing body: attended 1 of 3 meetings in 2017-18
Strategic improvement committee: attended 0 out of 4 meetings in 2017-18
Resources committee: attended 0 out of 4 meetings in 2017-18
Safeguarding & inclusion committee: attended 0 out of 3 meetings in 2017-18

Joan Waller 

Type of governor: Staff
Date of appointment: 19 December 2013
Term of office: Until 19 December 2017
Appointed by: Election of staff

Business or pecuniary interests

None  
Date returned: 1 November 2016

Attendance at Local Governing Body meetings

Full governing body: attended 2 of 3 meetings in 2017-18
Strategic improvement committee: attended 1 out of 4 meetings in 2017-18
Resources committee: attended 3 out of 4 meetings in 2017-18
Safeguarding & inclusion committee: attended 0 out of 3 meetings in 2017-18

Ian Wright 

Type of governor: Co-opted
Date of appointment: 14 June 2018
Term of office: Until 14 June 2012
Appointed by: The Governing Body

 Business or pecuniary interests

Name of business: UOS LP Limited
Nature of business: Scottish Limited Partnership - investment vehicle
Nature of interest: Director
Date returned: 18 June 2018
 

Attendance at Local Governing Body meetings

Tbc  

 

Governors resigned in last year

Ann Scott 

Date of appointment: 22 January 2013
Term of office: Until 14 July 2018
Date stepped down: 20 July 2018

Andrew McDowell 

Date of appointment: 1 January 2013
Term of office: Until 24 September 2018
Date stepped down: 20 July 2018

Peter Hesketh
 

Date of appointment: 1 January 2013
Term of office: 6 years
Date stepped down: 5 March 2018

David Uhlar 

Date of appointment: 1 January 2013
Term of office: 4 years
Date stepped down: 22 November 2017